Aby się porozumieć, psy posługują się rozmaitymi wyrazami pyska, dźwiękami oraz  postawą ciała. Wielu właścicieli rozmawia ze swymi psami i czasami obie strony zdają się rozumieć siebie nawzajem.

Nieszczęśliwy lub chory

Taka postawa psa oznacza, że jest on przygnębiony i nieszczęśliwy. Może ona być spowodowana stresującą sytuacją (pies postrzega zagrożenie ze strony innego psa, mieszka w destrukcyjnej rodzinie, jest fizycznie lub psychicznie maltretowany), albo wynika ze złego samopoczucia wynikającego z choroby.

Spokojny, zadowolony i zaciekawiony

Nastawione uszy i  miły, zainteresowany wyraz pyska oznaczaja, że pies jest spokojnt, zadowolony i czymś zain teresowany. Rasa psa na fotografii, owczarek  niemiecki, zostala wyhodowana do pasania owiec, więc jego naturalny instynkt nakazuje mu być czujnym i mieć się na baczności. Na fotografii ukazane są najlepsze cechy jego rasy: czujność, bystrość, żwawość.

Agresywny na skutek strachu

Tak wygląda agresywność spowodowana strachem. Uszy są stulone i cofnięte, pysk otwarty. Wargi są lekko uniesione, by odsłonić zęby, głowa ustawiona tak, by ułatwić gryzienie, oczy wlepione w przeciwnika, w razie konieczności pies jest gotowy do akcji obronnej. Takiemu wyrazowi pyska towarzyszy głośne ujadanie, mające odstraszyć agresora.

Przestraszony

Pies przestraszony wyrywa się w przeciwną stronę, by znaleźć się jak najdalej od tego, co go przestraszyło.  Ma stulone uszy i podwinięty pod siebie ogon, by je chronić w razie ataku. Wzrok utkwiony w tym, co go przeraża, aby wiedzieć, kiedy należy szybko zbiec.  Widoczne białka jego oczu, świadczą o tym, że ma oczy szeroko otwarte,  aby zyskać jak najwięcej informacji. Jego serce galopuje, a ciało pręży się do szybkiej ucieczki.

Zaniepokojony

 Postawa i pozycja psa na fotografii wskazuje na to, że jest on przestraszony i bardzo zaniepokojony, bo nie ma gdzie się schować, by poczuć się naprawdę bezpiecznie. Nieszczęśliwy czeka na pojawienie się lepszych możliwości. Ma uniesione uszy, by wychwycić wszelkie dźwięki informujące go o tym, co sie dalej stanie.

Chętny do zabawy
 Tak wygląda pies zachęcający do zabawy. Psy sygnalizują swą chęć zarówno ludziom, jak i innym psom oraz zwierzętom. Pies zachowuje taką postawę przez kilka sekund, wymachując ogonem, a następnie zwyra się i odbiega, oglądając się przez ramię, by zobaczyć, czy zachęcony do zabawy w gonionego przyjął zaproszenie. Wiele psów zachowuje sie tak na powitanie znajomej osoby.
 Agresywny
Jest to świadomy pokaz siły. „Przeciwnik” ma szansę odwrotu, ale, aby uniknąć ataku, musi wycofywać się powoli i w sposób nie pozostawiający wątpliwości. Wyraz pyska służy ukazaniu imponującej psiej broni – to jest zębów. Wargi są uniesione możliwie jak najwyżej.
 
Nasłuchujący
 
Przekrzywiając głowę na jedną stronę, pies nastawia uszu, aby lepiej zlokalizować źródło, z którego dochądzą dzwięki.
Ziewający i oblizujący się
 
Ziewanie oraz wysuwanie i chowanie języka często bywa pierwszą oznaką, że pies jest zdenerwowany daną sytuacją. Może przeżywać konflikt wewnętrzny, usiłując podjąć decyzję, czy ma się odsunąć. Może również oznaczać, że pies jest z jakiegoś powodu niezadowolony.
 
Szczekający i wyjący
Szczekanie jest sposobem porozumiewania się i jest używane do alarmowania i ostrzegania pozostałych członków sfory (ludzi i zwierząt) o nadejściu intruzów. Służy do odstraszania potencjalnego nieprzyjaciela oraz wskazuje na to, że pies jest bardzo podekscytowany, także w czasie zabawy.
Wycie jest sposobem komunikowania się z innymi psami, które znajdują się daleko. Pies odseperowany od sfory (ludzi lub zwierząt), wyje i czeka na odpowiedź, co pomaga mu w jej zlokalizowaniu.
 
Nieufny
Nie jest to dobry sposób witania się z nieznajomym psem. Psy, zwłaszcza te, które w przeszłości  źle traktowana, uznają taki sposób zbliżania się za niepokojący, i usiłują się skurczyć. Kładą uszy (aby chronic je w razie ataku), szeroko otwierają oczy (aby lepiej widzieć zagrożenie) i chowają ogon pomiędzy tylnymi łapami (aby nie doznał uszczerbku). Wyciąganie rąk do nieznajomego psa i nawiązywanie z nim kontaktu wzrokowego może być uznane za potencjalny atak.
Uśmiechający się pokornie
 
Szczerzenie zębów w pokornym uśmiechu bywa przez ludzi często źle interpretowane jako wyraz agresji. W rzeczywistości taki „uśmiech” często bywa prezentowany przez psy witającego kogoś znajomego lub przez psa, którego napominamy. Taki „uśmiech” jest zazwyczaj zarezerwowany raczej dla ludzi, a nie dla innych psów.
Uległy
Przetaczając się na plecy i eksponując wrażliwy brzuch, pies okazuje akceptację indywiduum o wyższej randze. Taka strategiczna pozycja jest dobra, gdy pies chce uniknąć kary.
Reklamy