Jeżeli ma bezproblemowo akceptować ludzi, środowisko domu, w którym żyje oraz inne psy i zwierzęta, pies musi być uspołeczniony już od bardzo młodego wieku.

Kontakty społeczne

Psy są stworzeniami społecznymi. Przedstawiciele rozmaitych ras psów w różnym stopniu cieszą się z towarzystwa ludzi lub innych zwierząt, ale wszystkie lubią żyć w sforze, bez względu na to, czy w jej skład wchodzą ludzie, czy psy. Jeżeli pozbawi się je kontaktów społecznych, staną się przygnębione i będą się źle zachowywać. Pies, który nie został wystarczająco uspołeczniony, może być trudny w pożyciu, sprawiać trudności w układaniu i nie będzie można nad nim zapanować. Psa należy uspołeczniać dla bezpieczeństwa i zadowolenia wszystkich, którzy mają z nim do czynienia.

Kontakt z człowiekiem

Pies musi zostać nauczony, jak się ma zachowywać w stosunku do wszystkich ludzi.

Oto niektóre przykłady grup :

  • Użytkownicy pojazdów,
  • Dzieci, ludzie nieśmiali i bojaźliwi oraz ludzie, którzy nie czują się dobrze w pobliżu psa,
  • Energiczni i hałaśliwi dorośli i dzieci,
  • Biegacze, rowerzyści, rolkarze, ludzie jeżdżący na desce.

Dostawcy

Wiele psów miewa szczególne kłopoty z dostawcami, gdyż agresywnie bronią swego terytorium (rodzaj agresji spowodowany strachem). Dostawcy naruszają ich terytorium, gdzie psy czują się najbardziej pewne siebie, i , z psiego punktu widzenia, opuszczają go, gdy się ich obszczeka, co oznacza, że szczekanie skutecznie podziałało. Aby zapobiec agresywnym zachowaniom w stosunku do dostawców, należy ich zapoznać z psem, namówić by dawali psu smakołyki, dzięki czemu pies uzna ich przybycie za korzystne i będzie ich dobrze przyjmował.

Rozmaite środowiska

Rzeczy, które dla nas są normalne w codziennym otoczeniu, zarówno w domu, jak i poza nim, dla psa, który nie został z nimi właściwie zapoznany, mogą być dziwne, a nawet przerażajace. Rzeczy takie, jak odkurzacz, śliskie podłogi, schody, ruch uliczny, suszarka do włosów, odbiornik telewizyjny, pralka, mogą dla psa stanowić źródło psychicznego niepokoju. Należy przyzwyczajać psa do takich rzeczy, satopniowo lecz uparcie, stosując dużo przysmaków i zabaw, aby widok tych dziwolągów kojarzył mu się z czymś przyjemnym.