Sposób, w jaki trzymasz psa na rękach oraz zbliżasz sie do niego,  ma wpływ na jego zachowanie i reakcje.  W sytuacjach pełnych napięcia, gdy pies słyszy podniesione głosy, gdy go się traktuje brutalnie lub niespodziewanie chwyta, czuje się zagrożony i niepewny.

Kontakt fizyczny 

Większość psów trzymanych w domu już w młodym wieku uczy się czerpać przyjemności z tego, że domownicy się nim zajmują i zgadza się na to, by go dotykano – zwłaszcza w grzbiet, klatkę piersiową i boki, które są „bezpiecznymi” miejscami.  Miejscami, o które pies instynktownie się niepokoi i nie lubi, by ich dotykano, są : oczy, pysk, łapy, brzuch, ogon i okolice odbytu.  Jednakże należy przyzwyczajać psa, żeby pozwalał dotykać tych miejsc, na wypadek, gdy będą wymagały pielęgnacji lub interwencji weterynarza.

  Psy straszą jeden drugiego, wpatrując się sobie nawzajem prosto w oczy, i wiedzą, że należy szybko zmykać, aby uniknąć ataku, który zwykle potem następuje. Ludzie często wpatrują się z sympatią w swoje psy, dlatego należy nauczyć ulubieńca, że wpatrujacy się w jego oczy człowiek nie jest groźny.

Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na dobre samopoczucie psychiczne i fizyczne psa ma sposób, w jaki z nim się komunikujecie za pomocą kontaktów fizycznych? Podczas gdy wyobrażacie sobie, że dobrotliwe grzmotnięcie, mocne poklepywanie psa po żebrach lub grzbiecie bądź hałaśliwe zapasy lub targanie za uszy są wyrazem sympatii, dla psa takie traktowanie jest niemiłe, a nawet bolesne. Najlepszym sposobem okazywania mu miłości i względów jest delikatne głaskanie. 

Reklamy