Badania wykazały, że dzieci, które wychowywały się w towarzystwie trzymanych w domu zwierząt i które zostały nauczone, by traktować zwierzęta z szacunkiem i troskliwością, lepiej sobie radzą w szkole i wyrastają na zrównoważone i odpowiedzialne osoby dorosłe.

 

Bezpieczeństwo

 

  

Jeżeli w domu są dzieci, należy je nauczyć, żeby szanowały psa oraz tego, jak mają się do niego odnosić i przemawiać. Zadziwiajace, jak bardzo tolerancyjne bywają szczenięta i dorosłe psy wobec niemowląt i małych dzieci. Ale nie należy tego sprawdzać ani nadużywać. Trzeba nauczyć dzieci, by nie przeszkadzały psu – zwłaszcza chwytając go i wrzeszcząc, gdy odpoczywa na swoim legowisku albo je, gdyż może je ugryźć. Jeżeli mamy dzieci, nie należy brać psa rasy naturalnie agresywnej, lecz zdecydować się na przemyślany wybór przedstawiciela rasy cechującej się łagodnością i zrównoważeniem.

Nigdy nie należy zostawiać małych dzieci w towarzystwie psa bez opieki, bez względu na to, jak godny zaufania i dobrotliwy wydaje nam się pies. Dzieci często niemiłosiernie nękają psa, wcale nie mając złych zamiarów, aż ten, nie mogąc wytrzymać, ostrzegawczo kłapie zębami (tak samo, jak ukąsiłby nieznośnego szczeniaka w sforze). W stosunku do ludzkiego dziecka jest to nie do przyjęcia, dlatego, dla dobra wszystkich, unikajmy ryzykownych sytuacji, gdy pies i dzieci są razem.

Reklamy