Aby wzruszający szczeniaczek wyrósł na naszego idealnego pupila, musimy w to włożyć mnóstwo starań.  Ale jeżeli podczas układania psa odwołamy się do zdrowego rozsądku oraz zechcemy zastosować pewne zasady i procedury,  nauczenie go odpowiedniego zachowania nie będzie trudne.

  

Odpowiednie traktowanie, współdziałanie i socjalizacja

 Jedną z najważniejszych rzeczy,  jakie musimy zrobić dla szczeniaka, w miarę jak dorasta, by stać się psem młodym,  a potem w pełni dorosłym,  jest zapracowanie sobie na wyższą rangę w stadzie niż ta,  którą zajmuje on.  Poprzez stanowcze uczenie go, że zajmuje on miejsce najniższe w sforze, sprawimy, że gdy dorośnie, będzie mu się znacznie lepiej żyło niż szczeniakowi,  któremu pozwalano na wszelkie szaleństwa.

  

Zabawa

Po jedzeniu i spaniu następne miejsce w hiererchii potrzeb szczeniaka zajmuje zabawa,  która jest niezwykle istotna dla jego rozwoju. Jeśli zapewnimy mu odpowiedni zestaw zabawek, będzie się nimi doskonale bawił (świetną i nie narażającą nas na koszty zabawką jest stara skarpetka związana w połowie na supeł), samodzielnie, a także, ma się rozumieć, z ludźmi. Nim więcej czasu będziemy spędzać na zabawie ze szczeniakiem, tym bardziej stajemy się dla niego interesujący. Im chętniej będzie spędzał z nami czas i im bardziej będzie nam się starał przypodobać, tym łatwiej będzie nam nad nim zapanować.

 

Pochwała i nagroda 

Psy uwielbiają, gdy się  je chwali i nagradza. Zazwyczaj bardzo szybko się uczą, jakie zachowania przynoszą im korzyści, dlatego dokładają wszelkich starań, by sobie na nie zasłużyę.  Nauka tego, za jakie zachowanie otrzymuje się pochwałę i nagrodę oraz za które nie spotyka je nic przyjemnego, stanowi najważniejszą część psiej edukacji, a także staje się podstawą do najszybszego i najprzyjemniejszego ich układania.