Rzadko kiedy musimy karać szczeniaka. Większość naszych wzajemnych oddziaływań powinna być przyjemna i radosna, dzięki czemu staniemy się dobrym przyjacielem szczeniaka, a on będzie się starał nam się przypodobać. Stwarzajmy sytuacje, w których szczeniak będzie miał okazję zachować się dobrze i otrzymać za to nagrodę. Nie pozwalajmy mu na zachowania, których nie lubimy, byśmy nie musieli og od nich oduczać.

Jeśli konieczne jest zdyscyplinowanie szczeniaka, należy to zrobić w taki sposób, jak robi to suka. Należy to uczynić bezzwłocznie po przewinieniu, w sposób zaskakujący i pozbawiony brutalności oraz tak, by nie trwało to dłużej niż kilka sekund. Następnie należy pokazać mu, jak się należy zachować i pochwalić go, gdy się tak zachowa. Jeżeli szczeniak szykuje się, by zrobić coś niedozwolonego, wpierw należ go ostrzec. Powiedzieć mu: „Nie!”, „Przestań!”  lub coś w tym rodzaju, głośno, srogo i warkliwie.

Jeżeli mimo to będzie kontynuował, natychmiast należy go ukarać, zanim zdąży doprowadzić rzecz do końca, na przykład ugryzie w nogę. Można go zaskoczyć, krzycząć, rycząc lub głośno klaszcząc w dłonie, zapobiegając niewłaściwemu zachowaniu. Należy pochylić się nad nim i wbić w niego wzrok, dopóki nie przestanie.

Jeśli będzie się upierał przy swoim, można go odepchnąć od siebie. A potem pokazać mu, jak się należy zachowywać, aby uzyskać nagrodę. Na przykład usiądzie spokojnie, wrócić do niego i dać mu nagrodę.  Sposób napominania należy dostosować do szczeniaka, niektóre z nich są bardzo wrażliwe.

 

 Jeżeli nie chcemy, by szczeniak gryzł nasze rzeczy, nie zachęcajmy go do tego, by się nimi bawił, w przeciwnym razie uzna gryzienie ich za dozwolone.

Reklamy