Należy być konsekwentnym. Wydając polecenia, należy używać zawsze tych samych słów, takich jak „siad” i „zostań”, ponieważ zmiana słów wprawi psa w zakłopotanie. Należy trzymać się ich, nawet jeśli ich nauka będzie trwała długo. Należy dopilnować, aby wszyscy członkowie rodziny wydawali psu takie same polecenia i aby wymagali od niego takich reakcji jak ty.

Należy nagradzać właściwe zachowanie pozywieniem, ulubioną zabawką lub pochwałą,  a pies będzie szybko się uczył.

Polecenie należy wydawać zachęcającym i spokojnym głosem. 

Polecenia muszą być jasne i nie może ich być za wiele naraz (zwłaszcza na początku), w przeciwnym razie pies będzie się mylił.

Jeżeli pies nauczył się lekceważyć polecenia, albo źle je rozumie (np. gdy mówi się „noga”, pies idzie na przód i ciągnie, oznacza to, że kojarzy „noga” z ciągnięciem), mależy zastąpić dane słowo innym i rozpocząć naukę od początku (np. w podanym wyżej przykładzie, można mówić „obok”).

Nigdy nie należy podnosić głosu, nie należy uciekać się do przemocy i nie należy się złościć – takie zachowania odnoszą skutek przeciwny.

Należy dopilnować, żeby każdy, kto kontaktuje się z naszym psem, przestrzegał naszych zasad. Jeżeli ja nie pozwalam psu wskakiwać na meble, nie może mu na to pozwolić nikt inny, w przeciwnym razie pies będzie ogłupiały.

Reklamy