Skakanie oraz gryzienie podczas zabawy może się stawać coraz poważniejsze, aż pies osiągnie wiek i rozmiar, gdy takie zachowania staną się przerażajace i niebezpieczne dla ludzi, a zwłaszcza dla dzieci. Trzeba nauczyć szczeniaka, że takie zachowania są niedopuszczalne. Aby go oduczyć gryzienia podczas zabawy, można spryskać nietoksycznym płynem o gorzkim smaku (można kupić w sklepach z artykułami dla zwierząt) te części swojego ciała,  które szczeniak zazwyczaj usiłuje kąsać (najczęściej bywają to dłonie i ręce). Po spryskaniu takim preparatem wyciągamy ręce do szczeniaka i pozwalamy mu je wziąć do pyska. Zazwyczaj pies cofa się ze wstrętem, poczuwszy ohydny smak, a po kilku powtórzeniach uczy się, że gryzienie ludzi jest nieprzyjemne.

 

 

 

 

 

 

Należy dopilnować aby:

– Członkowie rodziny nie zachęcali szczeniaka do gryzienia podczas zabawy. Niechaj dają mu zabawki, które nadają się do gryzienia i bawią się z nim w taki sposób, by nikomu niestała się krzywda. 

– Już od pierwszego dnia przyzwyczajać szczeniaka do tego, że nie wolno mu gryźć ręki pani, gdy ta przytrzymuje jego pysk. Chwalimy go, gdy nam na to pozwoli, aby się nauczył, że jest nagradzany, gdy nie gryzie. Nie wolno psa pukać w nos, gdy usiłuje ugryźć, bo to jeszcze bardziej pobudza go do gryzienia.

– Nie reagować, gdy szczeniak na nas skacze. Nie zwracamy na niego uwagi, stoimy z założonymi rękami i unikamy kontaktu wzrokowego. Gdy opadnie na cztery łapy i zaprzestanie prób skakania na nas, chwalimy go. Dzięki temu szczeniak nauczy się, że skakanie na ludzi nie jest miłe w skutkach, podczas gdy nie skacząc, można zasłużyć na nagrodę.

– Odwiedzający nas goście znali obowiązujące wobec szczeniaka reguły i nie pozwalali na to, by się domagał zainteresowania oraz na nich skakał.

Reklamy