„Siad”

Aby nauczyć psa, by siadał na komendę, musimy pamiętać o czterech zasadach : uwaga, polecenie, wykonanie, nagroda.

Ucząc psa, by siadał, gdy usłyszy komendę „siad”, musimy zachować cierpliwość. Psy w tej pozycji czują się bezbronne i jeśli miały w przeszłości związane a nią złe przeżycia, mogą się okazać niechętne do nauki.

Jeśli chcemy, szkoląc psa, zastosować przysmaki, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Stajemy obok psa, trzymając przekąskę w dłoni, która jest bliżej niego. Pokazujemy mu przysmak, a potem wydajemy polecenie „siad”, jednoczesnie przesuwając przysmak do nosa psa i nad jego głowę.  Nieznacznie przesuwamy smakołyk za jego głowę, tak by pies musiał spojrzeć w górę, wtedy automatycznie usiądzie. Jesli tak uczyni, wynagradzamy go smakołykiem.

„Zostań”

 

 

 

 

Możliwość pozostawienia psa tam, gdzie mu nakażemy, zarówno w domu, jak i na zewnatrz, jest bardzo użyteczna. Na przykład można się posłużyć tym poleceniem, gdy mamy gości i chcemy, aby pies pozostał na swoim legowisku, nie naprzykrzając się, albo gdy chcemy, by pozostał na miejscu ze względu na jego własne bezpieczeństwo podczas spaceru.