„Leżeć”

 

 

 

 

Gdy pies nauczy się właściwie reagować na polecenie „siad” i „zostań”, następnym krokiem będzie nauka wykonywania polecenia „leżeć”. W trakie treningu konieczne jest bezzwłoczne nagradzanie, ponieważ leżąc, pies czuje się bezbronny. Nagroda odwróci jego uwagę od tej przykrej pozycji i przyzwyczai go do tego, że wykonanie polecenia „leżeć” wiąże się z przyjemnością i nie jest niebezpieczne. Musimy być bardzo cierpliwi – jeśli się zdenerwujemy, pies to wyczuje, a my nie osiągniemy zamierzonego celu.

Nauka „leżeć” na komendę

1/ Każemy psu usiąść i zwracamy jego uwagę na przysmak, który trzymamy w dłoni.

2/ Podsuwamy przysmak pod nos psa, a potem powoli opuszczamy go ku podłodze lub pomiędzy przednie łapy psa. Pies osunie się na podłogę, aby go zdobyć. Gdy tylko to uczyni, mówimy „leżeć” i nagradzamy psa smakołykiem i pochwałą. Przećwiczymy to kilkakrotnie, spodziewając się nagrody, pies szybko się uczy właściwie reagować na polecenie „leżeć”.

3/ Gdy wszystko idzie dobrze, dodajemy do polecenia „leżeć” komendę „zostań”. Oddalając się o krot od leżącego psa, mówimy „zostań” (w razie potrzeby łącząc polecenie z ruchem dłoni, jak pokazano na zdjędiu), czekamy kilka sekund, a potem wracamy do psa i hojnie go nagradzamy. Stopniowo zwiększamy dostans pomiędzy nami a psem, cały czas wydając polecenie „zostań”.

 

Aport” (Przynieś)

 

 

 

 

 

Rzucanie psu zabawki, aby ją odnosił, jest dobrym sposobem dostarczania mu ruchu oraz miłą dla obu stron zabawą. Jeśli nie zainteresujemy psa taką zabawą, trudno go będzie nauczyć, by aportował.

Jeżeli pies nie chce oddać zabawki, nie pozwalamy mu, by nas wciągnął w zabawę polegającą na wyrywaniu. Jesli chcemy, by nam oddał, bierzemy go na smycz i nakazujemy, by usiadł. Bierzemy zabawkę do ręki, ale nie ciągniemy jej ku sobie. Umieszczamy kciuk i palec wskazujacy wolnej ręki pod pyskiem psa. Naciskamy delikatnie jego policzki, podnosząc je ponad dolne zęby psa. Jednocześnie wypowiadamy polecenie „oddaj”. Pies zwolni zacisk zębów, a my odbieramy mu zabawkę. Należy uważać, by nie zrobic psu krzywdy, sprawiamy jedynie, by poczuł sie nieco nieswojo i wypuścił zabawkę. Przećwiczywsz to kilkakrotnie, przekonujemy się, że wystarczy podłozyć palce pod szczękę psa i wypowiedzieć polecenie „oddaj”, a bez protestów oddaje nam zabawkę.

Następnie ograniczamy się do kanazania psu, by usiadł, wyciagamy rękę w kierunku jego pyska i wypowiadamy polecenie „oddaj”, a on ją wypuści.

Reklamy