Liczne problemy z zachowaniem i chorobami psów są spowodowane naszym postępowaniem. Można uniknąć tych problemów, wiedząc, jak należy traktować psa, czym go karmić i co mu zapewnić. Ważne jest również wczesne rozpoznawanie objawów świadczących o tym, że z psem dzieje się coś złego.

Aby utrzymac psa w jak najlepszej kondycji, należy wiedzieć, jak jest on zbudowany, jak działa jego organizm oraz, jak rozpoznać, że pies jest niezdrowy lub ranny.

Budowa psa

Bez względu na rasę pies jest zwierzęciem mięsożernym o mocnej budowie ciała. Psy maja po cztery palce zakończone pazurami u przenich i tylnich łap, plus piąty palec (znany pod nazwą wilczego pazura), który nie służy żadnemu celowi; wilczy pazur nie występuje u przednich łap psów niektórych ras. Pies ma 42 zęby, z czego 20 w górnej szczęce i 22 w dolnej.

Zmysły psa

Układ nerwowy i zmysły psa są niezbędne dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Odbieranie bodźców i reagowanie na to, co dzieje sie dookoła, jest możliwe dzięki zmysłom. Ruchy są kontrolowane przez ośrodkowy układ nerwowy (mózg i rdzeń kręgowy). Układ hormonalny (gruczoły wytwarzające hormony) wpływa na model zachowań psa.

Reklamy