plakat_Empatia_Nie_strzelaj_w_Sylwestra_jpg_300x300_q85

Sylwester – dzień radosnej zabawy dla wielu ludzi to jednocześnie czas strachu i cierpienia dla wielu zwierząt. Powód: wszechobecne fajerwerki, huk i hałas.

Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, że stres związany z nadmiernym hałasem może spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Wiele zwierząt ma bardziej rozwinięty zmysł słuchu niż ludzie. Dlatego coś, co dla nas jest tylko nieprzyjemnym hałasem, dla nich jest po prostu bolesne. Tak jak nas bolą uszy, gdy np. stoimy obok syreny alarmowej. Przemnóżmy ten ból razy kilka, a wtedy wyobrazimy sobie jak musi cierpieć np. kot, obok którego wybucha petarda lub ptak, który w czasie lotu trafi w epicentrum pokazu fajerwerków. Bezdomne i dzikie zwierzęta w miastach mogą na skutek hałasu wpaść w panikę lub stracić orientację w przestrzeni. Nierzadko wpadają wtedy pod samochody lub odnoszą obrażenia próbując przecisnąć się przez ogrodzenia i bramy albo wykonując skoki z dużych wysokości, na które nie zdecydowałyby się w normalnych warunkach.

Noc sylwestrowa choć dla nas – ludzi – jest radosna, to dla wielu zwierząt, niestety, nie była. Nie była, bo wielu z nas witała Nowy Rok oszalałą kanonadą. Nie jest to, jak bywało kiedyś – jedna raca, jedno światełko do nieba, lecz raczej wojna. Walenie (tak, nazwijmy tę czynność po imieniu) zaczyna się na kilka godzin przed północą i kończy wiele godzin po niej. Czasami rozciąga się na kilka dni przed i po sylwestrze. Ta oszalała kanonada to olbrzymi stres dla psów i kotów mieszkających z nami. Niektórzy bronią tej oszalałej kanonady argumentem, iż jest to “tradycja”. Otóż nie jest to żadna tradycja! Nie jest – podobnie jak tradycją nie są kompulsywne zakupy, przeżeranie się do granic stanu chorobowego w święta, męczenie karpia w foliowej torebce lub walenie go młotkiem. Tradycją nie są bandy polewające ludzi wodą z kubłów w lany poniedziałek.

Tradycją w święta Bożego Narodzenia jest wspólny posiłek z najbliższymi. A tradycją w sylwestra jest dobra zabawa z przyjaciółmi, a nie wyścig zbrojeń polegający na tym kto dłużej, wyżej i głośniej będzie walił, żeby pokazać, że stać go na gigantyczny arsenał. “Tradycja”, która polega na krzywdzeniu innych, w tym zwierząt, nie jest żadną tradycją, tylko zwykłym buractwem!

koty_33_jpg_300x300_q85

Przywitajmy Nowy Rok nie wyrządzając krzywdy.

epYUbRv

Pozwólmy im spokojnie przeżyć tę noc !