nauka-chodzenia-psa-na-smyczy781By nie doszło do tragedii, wszystkie powinny chodzić na smyczy.

Właściciele czworonogów masowo łamią przepisy nakazujące im zachowanie odpowiednich środków ostrożności i puszczają psy luzem. Łatwo wtedy o tragedię.

Dlaczego nie prowadzi pan psa na smyczy? – pytamy właściciela owczarka, biegającego luzem wśród ludzi po chodniku.. Ten pies nic nikomu nie zrobi. Poza tym to małe psy są groźniejsze od tych większych – odpowiada mężczyzna.

W każdym psie drzemie agresja, wystarczy czyjś nierozważny ruch, podniesienie ręki, a pies zdenerwuje się i odpowie atakiem. Dotyczy to też małych zwierząt, nikt przecież nie lubi być szarpanym za łydkę.

Przeżyłam chwile grozy na spacerze ze swoim shih tzu, gdy puszczony luzem wilczur zaatakował mojego pieska. Całe szczęście, że miał założony kaganiec to skończyło się poobijaniem metalem mojego malucha. Strach pomyśleć gdyby był bez kagańca, tragedia.

Brak smyczy może stanowić zagrożenie także dla samego psa. Zwierzę w dużym mieście może się czegoś przestraszyć, uciec właścicielowi i wpaść pod samochód.

Jeśli na spacerze czujemy się zagrożeni, bo jakiś pies biega luzem – wezwijmy strażników miejskich (986) lub policjantów (112 lub 997).