748665bdc2.jpegHistoria owczarka niemieckiego o imieniu Capitán przykuła w 2011 roku uwagę całej Ameryki. Capitán uciekł z domu po tym, jak w 2006 roku zmarł jego właściciel Manuel Guzman. Członkowie rodziny Guzmana, którzy mieszkali w Córdobie, w Argentynie, znaleźli tydzień później przesiadującego przy grobie bezpańskiego psa. Zwierzak spędził następnych sześć lat na cmentarzu pod opieką zatrudnionych tam osób, które go karmiły i dbały o niego. Pies, który stracił towarzysza albo członka stada, może wykazywać oznaki cierpienia, takie jak brak apetytu, powściągliwość, a nawet domaganie się uwagi i czułości. Wraz z odejściem członka stada zwierzę traci pewność siebie i poczucie przynależności do grupy. Niektóre psy mogą się błąkać wokół domu, próbując zrozumieć, dlaczego wciąż czują zapach zmarłych, ale nie mogą ich nigdzie znaleźć.

Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób możesz sprawić, by twojemu psu łatwiej było pogodzić się ze stratą:

– Psy obchodzą żałobę. Zaobserwujesz zapewne u swojego psa oznaki żalu, na przykład utratę apetytu czy ospałość. To coś zupełnie normalnego.

– Psy znają zapach śmierci. Jeżeli to możliwe, pozwól psu powąchać coś, co miało kontakt z ciałem zmarłego, aby zwierzę mogło się z nim pożegnać.

– Trzymaj się ustalonego planu dnia. Nie popadaj nagle w bezczynność. To właśnie teraz pies najbardziej potrzebuje długich spacerów. Spróbuj zmodyfikować pokonywaną przez was codziennie trasę, aby zmienić stan umysłu zwierzęcia, albo pójdź z nim w jakieś nowe miejsce. Nie użalaj się nad psem, ale w możliwie największym stopniu staraj się trzymać ustalonego porządku. Nie przestawaj być dla niego silnym przywódcą.

– Życie toczy się dalej. Tak szybko, jak to tylko możliwe, zapewnij psu nowe wyzwania, nowe otoczenie i nowe przygody, aby zrozumiał, że życie toczy się dalej.

Źródło; Jak uszczęśliwić psa. Cesar Millan

Reklamy