doggSzkocka krata, falbanki, pikowane kurteczki – to nie obrazki z wybiegu modelek, tylko obserwacja z porannego spaceru w parku. Czy właściciele czworonogów chcą być modni, czy faktycznie psy potrzebują specjalnej garderoby?

Ubrania są potrzebne najczęściej psom krótkowłosym. Przede wszystkim dlatego, że mają one znacznie mniej obfity podszerstek. Jest to warstwa bardzo krótkiego, miękkiego, najczęściej kręconego futra, która nie przepuszcza wody i stanowi ochronę termoizolacyjną. W przypadku psów długowłosych między sierścią właściwą a przedszerstkiem gromadzą się cząsteczki powietrza, które ogrzewając się temperaturą ciała, wytwarzają naturalny kombinezon cieplny. Natomiast zwierzętom z krótką sierścią przy ujemnych temperaturach może być zimno. Podczas wiatru, deszczu czy śniegu mokną, więc potrzebują dodatkowej ochrony termoizolacyjnej, czyli po prostu ubrania.

Wygoda jest najważniejsza.

Ubranka dla psów tylko wtedy są w pełni funkcjonalne, gdy pies ma w nich pełną swobodę ruchów. By ubieranie psa nie stało się dla niego udręką, ważne jest by krój ubranka był możliwie prosty i nie sprawiał większych problemów przy jego zakładaniu. By ubranko pełniło swoją podstawową funkcję czyli chroniło pieska przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak deszcz, śnieg czy mróz, ważne jest by ubranko było nie tylko ciepłe, ale i nieprzemakalne.

Ochrona łap.

Ochronne buty mogą być przydatne zwierzętom przebywającym w miejscach, w których zdarza im się poranić łapy, np. psom ratowniczym czy wspinającym się po górach. Domowym zwierzętom nie są one niezbędne, choć faktycznie mogą być pomocne w czasie zimy, kiedy chodniki posypywane są solą.
Buty mogą być również przydatnym elementem garderoby u psów długowłosych, które zimą mają problem ze zbitymi kawałkami śniegu przyklejonymi do sierści łap. Nie będą utrudniały zwierzętom poruszania się, a jednocześnie będą chroniły długie włosy przed kontaktem z klejącym się śniegiem.

Czy ubrane psy są szczęśliwe?

Jak najbardziej! Trzeba tylko pamiętać, że do wszystkiego trzeba zwierzęta stopniowo przyzwyczajać, najlepiej od najwcześniejszych lat. Początkowo pies może się w ubraniu położyć na ziemi i nie ruszać, bądź wręcz próbować ściągnąć z siebie nowy element garderoby. Ale jak tylko zauważy, że po wyjściu na zewnątrz jest mu ciepło, sucho i wygodnie, to później sam będzie podawać łapy przy zakładaniu kombinezonów. Zwierzę musi jednak czuć się w tym ubraniu swobodnie i komfortowo.