Jeśli wybieramy się w dalszą podróż ze swoimi pupilem, trzeba wiedzieć, że nasz czworonóg także potrzebuje paszportu (oprócz ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, elektronicznego chipu albo tatuażu).

paszport dla psa

Paszport wyrabiamy u lekarza weterynarii. Jego koszt to ok. 51 zł. Przed jego wyrobieniem należy nadać psu numer identyfikacyjny, oznakować za pomocą wspomnianego mikrochipu albo tatuażu. Więcej informacji można znaleźć na stronie Polskiego Towarzystwa Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt.

Paszport ważny jest na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz w Andorze, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Watykanie, Liechtenstein i Islandii.

Zaostrzone prawo odnośnie do przewozu zwierząt jest na terenie Wielkiej Brytanii, Szwecji, Irlandii i Malty. Jeśli chcemy odwiedzić akurat te kraje, oprócz standardowych procedur, niezbędne są zaświadczenia o leczeniu przeciw bąblowicy, potwierdzające skuteczność szczepionki przeciwko wściekliźnie oraz o zabiegu przeciwko kleszczom.

UWAGA: Psy, które nie ukończyły 3 miesiąca życia (nie mają szczepień przeciwko wściekliźnie), mają zakaz wyjazdu z kraju.

Reklamy