Produkty, których nie wolno dawać psom, jeśli zależy ci na ich zdrowiu (i życiu!)

Nie wiem, czy wiesz, jak wiele produktów, które spożywamy na co dzień może wyrządzić psu sporą krzywdę. 

Awokado

awokado

Każda część awokado zawiera toksynę – persin. Po jej zjedzeniu mogą wystąpić trudności z oddychaniem, nagromadzenie płynów w klatce piersiowej i rozstrój żołądka. Śliska pestka jest najbardziej niebezpieczna, bowiem połknięcie jej spowodować może silne zaburzenia funkcjonowania układu pokarmowego.

Czekolada

2Czekolada jest produktem, który prawdopodobnie najczęściej szkodzi psom. Zawiera kofeinę i teobrominę, które powodują takie objawy jak wymioty, odwodnienie, bóle brzucha, mocny niepokój, dreszcze, nieregularny rytm serca, gorączka, a nawet śmierć. Biała czekolada zawiera mniej szkodliwych dla zwierząt substancji, dlatego jest dla nich mniej trująca. Właśnie dlatego mawia się, że „im czekolada ciemniejsza, tym groźniejsza”. 

Ciasto drożdżowe

3

Zjedzone przez zwierzę ciasto będzie fermentować, co spowoduje wytworzenie alkoholu i dużej ilości gazu, który będzie rozpierał żołądek. Może to wywołać silny ból, a nawet doprowadzić do pęknięcia niektórych części przewodu pokarmowego.

 Mleko

4

Owszem, szczeniaki po urodzeniu piją mleko od matki, ale nie oznacza to, że wskazane jest jego konsumowanie w późniejszym okresie. Psy nie posiadają odpowiednich enzymów, które rozbiłyby cukry zawarte w mleku. Prowadzi to do wymiotów, biegunki i innych problemów żołądkowo-jelitowych.

Ser

5

Do pary z wspomnianymi wyżej cukrami zawartymi w mleku, ser zawiera też ciężkostrawne tłuszcze. Jeśli pies zje za dużo sera, wystąpią takie objawy jak gazy, biegunka i wymioty.

Winogrona

winogrona

 

Składniki trujące dla psów nadal są nieznane. Jeśli pies zje winogrona lub rodzynki, nastąpi niewydolność nerek. Mogą także wystąpić wymioty, biegunka, odwodnienie i brak apetytu. W ostrzejszych przypadkach w ciągu trzech do pięciu dni zwierzę może zdechnąć.

Kawa, herbata, coca-cola

kawa herbata coca cola

Kawa, herbata oraz napoje typu cola zawierają substancje z grupy alkaloidów purynowych, które są bardzo szkodliwe dla psa. Kofeina i teofilina  zaliczane są do środków psychoaktywnych z grupy stymulantów, co wpływa na system nerwowy psów prowadząc do wymiotów, palpitacji serca, a nawet śmierci.

Ogryzki jabłek

8

Ogryzki jabłek (podobnie jak nasiona śliwek, brzoskwiń, gruszek i moreli) zawierają glikozydy cyjanogenne. Po ich połknięciu pies doświadczyć może zawrotów głowy, hiperwentylacji i szoku.

Orzechy makadamia

9

Toksyczne dla psów substancje zawarte w tych orzechach są wciąż nieznane. Zjedzone powodują osłabienie tylnych łap, wymioty, drgawki i hipotermię.

Bekon

10

Bekon i inne bardzo tłuste produkty mogą prowadzić do groźnego zapalenia trzustki. 

Cebula

cebulaZjedzenie cebuli może doprowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek. Osłabia je to, przez co są mniej ruchliwe. Po zjedzeniu dużej ilości tego warzywa może być konieczna transfuzja krwi.

Czosnek

czosnek

Czosnek może być groźniejszy od cebuli, zatrucie można rozpoznać po moczu, który zmienia kolor na ciemnoczerwony. W tym przypadku również może być konieczna transfuzja.

Alkohol

alkohol

Praktycznie każdy alkohol zawiera w sobie etanol, który jest toksyczny dla psów. Może prowadzić do śpiączki a nawet śmierci. Chmiel – w np. piwie – może spowodować gorączkę, szybką pracę serca, lub zgon.

Artykuły surowe

artykula suroweZarówno drób, jak i pozostałe surowe produkty stwarzają ryzyko zarażenia się salmonellozą.

Jaja – surowe białko jaja zawiera awidynę, substancje niszczącą biotynę.

Ryby – zawierają  trimetyloamine, która wiąże obecne w pożywieniu żelazo w postać nieprzyswajalną powodując anemię, oraz zmiany barwy sierści.

Brzoskwinie, morele, śliwki, owoce pestkowe

brzoskwinieSam owoc brzoskwini nie stanowi dla nich zagrożenia, niemniej po zjedzeniu może przytrafić się psu biegunka lub luźny stolec. Poważne niebezpieczeństwo stwarzają natomiast pestki tych owoców, które zawierają substancję amigdalinę, która ulega rozkładowi do związków zawierających cyjanek.

Ciężkie zatrucie psa mogą spowodować wszystkie owoce, które maja pestki; brzoskwinie, morele, wiśnie, czereśnie, jabłka.

 

Reklamy